Лесиними стежками

Там, де річки Псел і Грунь зливаються в одне, на мальовничій Полтавщині знаходиться колишня гетьманська столиця України ‒ славне місто Гадяч. Саме тут, 22 жовтня 2016 року відбулося відкриття туристичного маршруту «Лесиними стежками».

Цей маршрут чудово розкриває історію та життя славетного писемного роду Драгоманових, відомого ще з часів гетьманщини.

Екскурсія починається з Драгоманівської гори, де туристична група має змогу побачити пам’ятний знак на місці колишньої садиби Драгоманових, та дізнатися історію життя родини знаменитих письменників.

Далі дорога тягнеться до Замкової гори. Це одне з найвеличніших місць Гадяча, яке таїть у собі безліч таємниць. У 1663-1668 роках тут була резиденція гетьмана Івана Брюховецького. Він укріплює фортецю, зводить дерев’яний палац, церкву. Багато років тому, саме на цьому місці любили бігати Олена Пчілка і М. Драгоманов, та милуватися величним Пслом.

Після Замкової гори, пропонується відвідати історико-краєзнавчий музей. Проводиться екскурсія у відділі родини Драгоманових.

Серед експонатів можна побачити фрагмент вишитої руками Лариси Косач чоловічої сорочки і привезену нею з Єгипту статуетку «Єгиптянка», дубовий меблевий гарнітур з дому Драгоманових, книги з особистої бібліотеки Драгоманова.

З історико-краєзнавчого музею екскурсія продовжується через місто до Зеленого Гаю.

Під час переїзду туристів, екскурсовод розповідає про деякі цікаві місця пов’язані з родиною Драгоманових. У Зеленому Гаю, у дачному будинку жила і творила Леся Українка.

Нині там встановлено пам’ятний знак. На честь 170-річчя від дня народження М.П. Драгоманова відкрито пам’ятний знак, збудовано альтанку та амфітеатр. Щороку проводиться обласне літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю».

Із Зеленого Гаю туристи прямують до Центральної бібліотеки ім. Лесі Українки, де відкрита кімната-музей Лесі Українки. В 1861 році з ініціативи М.Драгоманова, І. Білик, С. Метлинського була створена Гадяцька книгозбірня. У списках читачів за 1887 рік ‒ Єлизавета Іванівна Драгоманова, бабуся Лесі Українки, бувала в бібліотеці і сама Леся. Це остання зупинка туристичного маршруту «Лесиними стежками».