До уваги бджолярів!

  • 735

Фото без опису

З метою запобігання виникнення нещасних випадків, надзвичайних ситуацій, загибелі бджолосімей при застосуванні пестицидів інформуємо населення, сільськогосподарських виробників, якими нормативними документами необхідно користуватись, та як діяти в випадку загибелі бджіл.

Забезпечення охорони бджіл в Україні здійснюється згідно Закону України «Про бджільництво» №1492-3 від 22.02.2000 року.  Профілактика отруєнь бджіл здійснюється у відповідності з вимогами статті 30, цього Закону, при суровому дотриманні регламентів застосування токсичних для бджіл речовин в навколишньому середовищі. Обробіток нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години, не допускають обробіток квітучих  медо-пилконосів та бур»янів під час масового льоту бджіл, на період обробок необхідно вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін передбачений обмеженням при застосуванні конкретних отрутохімікатів. Згідно статті 37, вищезгаданого Закону, фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносів, зобов»язані не пізніше ніж за три доби до початку обробітку попередити через засоби масової інформації пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10-ти кілометрів від оброблених площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строки дії його токсичності.

Крім вищезгаданого Закону в Україні діє «Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл», зареєстрована в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2001 року №131/5322 і є обов»язковою до виконання всіма державними органами, підприємствами, установами і організаціями не залежно від відомчої підпорядкованності та форм власності посадовими особам та громадянами.

   У випадках загибелі бджіл пасічнику необхідно зробити наступне:

1. Звернутися до місцевої влади з письмовою заявою про отруєння бджіл.

Після чого повинна бути створена комісія до складу, якої необхідно  залучити депутатів місцевої ради, представників товариства бджолярів, та державних служб (ветеринарного підприємства, служби захисту рослин, екологічної установи).

Комісія оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, відповідальних за цю загибель та розмір збитків. Складається акт в, якому зазначається де, коли, в який час, за якої температури, яким отрутохімікатом оброблялась культура, фаза розвитку рослини, характер загибелі бджіл (поодиноке, масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після отруєння, чи попереджались пасічники відповідно до Закону України «Про бджільництво» та згаданої  вище інструкції.

2. Взяти проби бджіл (мертвих і живих), зразки оброблених рослин і разом з копією акта складеного комісією  подати в державну лабораторію підпрємства ветеринарної медицини.   

Термін доставки проб не повинен перевищувати одну добу. Акт комісії і експертиза лабораторії - основні документи, які відіграють вирішальну роль у суді.

3. Маючи акт і лабораторний дослід, який підтверджує факт отруєння і визначає отруту, слід  письмово звернутися про відшкодування збитків, передати справу до суду.

З метою недопущення отруєння бджіл кожному пасічнику слід заздалегідь познайомитися з керівником господарства, агрономами, фермерами, тієї місцевості куди будуть кочувати зі своїми бджолосім’ями, залишити їм свої телефони, адресу, нагадати їм про особливості обробітку нектароносів, в тому числі їх строки, недопущення обробітку в фазу цвітіння, а також про відповідальність у разі отруєння бджіл. Налагодити дружні стосунки, толерантні взаємовідносини, постійне спілкування.

І тоді «божа комаха» віддячить пасічнику всіма бджолопродуктами, а товаровиробника – щедрими врожаями.

 

За матеріалами Державного фітосанітарного інспектора Полтавської області Шелист Т.В.