29 січня – День вшанування пам’яті Героїв Крут

Дата: 29.01.2021 11:50

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних рухів 1917-1921 років. Саме тоді на Чернігівщині недалеко від залізничної станції Крути добровольчий Студентський Курінь, що складався із 300 юнаків-студентів, які відстоювали право українського народу жити у власній державі, вступили у нерівний бій із більшовицькими військами, чисельність яких налічувала близько 5 тисяч.

Бій тривав лише п'ять годин, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених студентів і гімназистів було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

Уже в березні 1918 року за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва.

Ми повинні пам'ятати подвиг юних студентів, які пожертвували своїм життям заради кращого майбутнього України.