Обласне літературно-мистецьке дійство "Дивоцвіт Лесиного гаю"

  • 196

Фото без опису   Кожен народ гордиться своїми звичаями, традиціями, людьми, які його прославляють. Пишаємося, що Гадяцька земля стала колискою геніальної доньки українського народу Ольги Петрівни Косач, відомої всьому світу як Олена Пчілка.

   Це перша жінка видавчиня, журналістка, науковець-академік, письменниця-новатор, яка утвердила Україну у слові. Стала родоначальницею дитячої літератури, видавала єдиний в російській імперії український дитячий журнал «Молода Україна». Врятувала автентичну українську вишивку лиштвою та занизуванням від брокарівського червоно-чорного хрестика, видавши «Український народний орнамент» у рік заборони українського слова. Створила образи жінок-героїнь. Мати шістьох дітей.

Мешканці Гадяцької громади свято бережуть пам'ять про видатну землячку. Ім’я Олени Пчілки звучить крізь роки, знаходячи відгомін у дитячих серцях, кожне слово її наповнене мудрістю та любов’ю до України, культури, традицій.

Щороку в Гадячі, на її малій батьківщині, проходить обласне літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю». Цьогоріч науковці, літератори, письменники, громадські діячі та прихильники творчості Олени Пчілки зібралися в кіноконцертному залі «Дружба». Хвилиною мовчання вшанували пам’ять захисників і захисниць, полеглих за Україну, а також усіх жертв агресії російської держави-терориста.

   З нагоди відзначення 175-річчя від дня народження Олени Пчілки, за високий патріотизм та активну життєву позицію Грамотою Департаменту культури і туризму Полтавської ОВА нагороджено поета, прозаїка, голову культурно-мистецькоїспілки Гадяцького краю, редактора літературно-краєзнавчого альманаху «Мистецьке гроно» Олександра Недовіса. Такою ж грамотою нагороджено голову громадської спілки «Українська культурна спадщина», керівника Ценртру вивчення сімейноїітсорії»Метрика», видавця друкованого медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Олексія Новікова, літераторку, краєзнавицю, дослідницю, популяризаторку літературної наукової та художньої спадщини родини Драгоманових Ганну Дейну, історика, краєзнавця Петра Яковенка та колектив ТОВ «Гадяцький вісник».

    За активну участь у мистецьких, соціокультурних заходах міста Гадяча, дослідження історико-культурної спадщини та з нагоди 175-річчя від дня народження письменниці Почесними грамотами Гадяцької міської ради та виконавчого комітету міста Гадяча нагороджено старшого наукового співробітника Гадяцького історико-краєзнавчого музею Марію Рахмун та майстриню народного мистецтва вишивки Ірину Ніженець. За популяризацію творчості видатної поетеси Почесними грамотами Гадяцької міської ради та виконавчого комітету міста Гадяча також нагороджено заступника директора Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки Гадяцької міської ради Валентину Бутко, вчителя української мови та літератури Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки Тетяну Бердник, ученицю 9-Б класу Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки Анну Сушко.

   «Родзинкою» дійства стала церемонія погашення немаркованого конверту із зображенням Олени Пчілки. Дизайн конверта та штемпелів спецпогашення розробив колектив видання «Рідний край. Газета Гадяцького земства». За задумом авторів, новий поштовий випуск містить зображення видатної українки, редакторки земської газети «Рідний край» та логотип відродженого видання «Рідний край. Газета Гадяцького земства», що втілюють тяглість історичних процесів рідного краю.

   Літературно-мистецьке дійство перепліталося уривками з листів, українськими піснями та композиціями, вкотре стверджуючи велич українського духу, силу українського народу і наш неоціненний культурний спадок. 

    По завершенні заходу покладено квіти до пам’ятних знаків та об’єктів культурної спадщини в Зеленому гаю.

   Сьогодні ми, як ніколи, розуміємо наскільки   важливо бути разом у спільній боротьбі за кожен день українського духу, за кожен метр української землі,  за кожне слово української мови, за яке так боролась наша нескорена землячка Олена Пчілка.