Лептоспіроз небезпечне захворювання!
Лептоспіроз - небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба яка спричиняється збудником - бактерією Leptospira, що перебігає із гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової систем, геморагічним синдромом.
Збудник лептоспірозу може уражати як людей, так і тварин (велика та дрібна рогата худоба, собаки, коти, хутрові звірі та гризуни). Висока інфікованість спостерігається серед гризунів – щурів, мишей. У тварин захворювання може протікати явно, з вираженою симптоматикою, а також безсимптомно. Також у тварин може спостерігатись довготривале носійство, при цьому лептоспіри у великій кількості виділяються із сечею в зовнішнє середовище. Основним природним резервуаром лептоспірозної інфекції для людей є дикі дрібні ссавці (мишовидні гризуни: пацюки, миші), хворі та перехворілі сільськогосподарські та домашні тварини (свині, велика рогата худоба, вівці, кози, коні, собаки), а також промислові звірі, яких утримують у клітках (лисиці, песці, нутрії). У довкіллі збудник добре зберігається у вологих місцях, відкритих водоймах, колодязів, вологих продуктах харчування тощо. Збудник захворювання потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів).
Від людини до людини лептоспіроз не передається. Бактерія проникає в організм людини через тріщини, порізи або рани на шкірі. Також слизові оболонки очей, носа рота. Найчастіше це буває під час купання і риболовлі в заражених водоймах, під час сінокосу, обробки городу, а ще під час догляду за хворими і інфікованими тваринами та укусу гризунів. Зараження також відбувається під час вживання зараженої їжі (молоко, м'ясо) та овочів, що зберігаються в погребах, сирої води з природніх джерел. Зазвичай найбільше люди інфікуються під час перебування в природних осередках – на території прибережних зон, вхідними воротами в організм людини для лепто спір є ушкоджена шкіра тіла (подряпини, тріщини) та слизова оболонка рота, очей, носа.
Щоб не захворіти на лептоспіроз Миргородське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області рекомендує:
-дотримуватись правил особистої гігієни;
- мити продукти харчування перед вживанням;
- не купатись у забруднених, невідомих водоймах, із непроточною водою та, які не визначені рекреаційними місцями для відпочинку та купання;
- не пити воду з невідомих джерел;
- не допускати забруднення гризунами харчових продуктів та питної води;
- не ловити рибу в заборонених місцях та не розчищених ставках;
- проводити заходи зі знищення щурів та мишовидних гризунів у підвалах, садибах, будинках і територіях населених пунктів;
- вакцинувати домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу.
Пам’ятайте, що захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків як у тварин, так і у людей. Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження, симптоми варіюють від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) так і до серйозних (ураження нирок, печінки, менінгіт, серцево-судинної системи та нервової системи) і навіть летальних (при несвоєчасному зверненні за медичною допомогою та лікуванні). Не потрібно нехтувати даними ознаками захворювання, а з відповідальністю ставитися до здоров’я, будьте здорові бережіть себе.