За самовільне спалювання сухої трави – відповідальність

  • 175

Щороку з настанням весни в області значно зростає кількість пожеж на відкритих територіях через випалювання сухої трави.

З початку березня зафіксовано 16 пожеж на відкритих територіях, з них 2 – на сміттєзвалищі, внаслідок чого вигоріло 38,4 га сухої рослинності та 90 кв. м сміття.

Протягом лише 10 березня на Полтавщині виникло 8 пожеж на відкритих територіях, у результаті чого вогнем знищено понад 22 га сухої рослинності. Горіло в Глобинській міській, Новогалещинській селищній та Семенівській селищній громадах Кременчуцького району, Опішнянській селищній та Решетилівській міській громадах Полтавського району, Хорольській міській громаді Лубенського району.

Тож Департамент з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами Полтавської облдержадміністрації закликає мешканців області суворо дотримуватися правил пожежної безпеки: не випалювати суху траву на відкритих територіях, не спалювати сміття та траву на присадибних ділянках поблизу господарських та житлових будинків.

Так, необережне поводження з вогнем під час спалювання сухої трави у попередні роки неодноразово призводило до виникнення лісових та торф’яних пожеж, до знищення вогнем житлових будинків та господарських споруд, до травмування та навіть загибелі людей. Приміром, у 2019 році внаслідок спалювання сухої рослинності загинуло 4 людини та 3 особи отримали опіки. У 2020 році випалювання трави та сміття спричинило травмування 2-х людей.

Не варто забувати, що подібні пожежі завдають великої шкоди ґрунту, рослинному та тваринному світу.

Нагадуємо, що за чинним законодавством, порушники правил пожежної безпеки нестимуть адміністративну та кримінальну відповідальності.

Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання рослинних решток на громадян накладається штраф у сумі від 3 060 до 6 120 грн, а на посадових осіб від 15 300 до 21 420 грн.

За підпал трави природно-заповідного фонду штраф для громадян складає від 6 120 до 12 240 грн, а для посадовців – від 21 420 до 30 600 грн.

Згідно зі статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян   від    1 530 до 4 590 грн, на посадових осіб – від 4 590 до 15 300 грн.

За знищення або пошкодження лісу вогнем для громадян передбачено штраф у сумі від 4 590 до 15 300 грн, для посадових осіб – від 10 710 до 30 600 грн.

У разі ж завдання природі великого збитку передбачена і кримінальна відповідальність.

Так, згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення караються штрафом від п’яти тисяч чотирьохсот до дев’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.