Місто Гадяч - місто обласного значення, адміністративний центр Гадяцької міської об’єднаної територіальної громади, розташоване в північній частині Полтавської області на правому березі річки Псел біля місця впадання її притоки Грунь, за 116 км від міста Полтава. Місто розміщене в межах Полтавської рівнини. Рельєф території міста хвилястий, розрізаний струмками та яругами.
У минулому Гадяч - колишня гетьманська столиця. Свою назву місто отримало від слов’янського «годяче», що означало зручне для життя і оборони місце. Ще в скіфські часи на родючих землях в заплавах рік Псла та Груні охоче селилися люди. А сам Гадяч, як місто, веде своє літочислення з Х-ХІІІ століть, коли проходило будівництво Посульської оборонної лінії. У 1442 році поблизу Гадяча будується Красногірський Миколаївський монастир. Отже Гадячу близько 500 років, що підтверджує карта „Границы Литовской Руси в 1533 году”, де зазначений Гадяч - єдине місто з теперішньої Полтавщини, що свідчить про його значимість у ті часи.
Славне минуле дає сильне підгрунтя для сьогодення: 13 травня 2015 року ввійшло в історію нашого міста, як особлива дата - саме цього дня Верховна Рада України більшістю голосів надала місту Гадяч Полтавської області статус міста обласного значення. До цього в області таких міст було 5, а саме: Полтава, Кременчуг, Комсомольськ, Лубни та Миргород. І ось ми теж стали містом обласного значення.
У вересні 2018 року створено Гадяцьку міську об’єднану територіальну громаду. Гадяч став першим містом обласного значення в Полтавській області, яке, приєднавши до себе Біленченківську сільську раду, створило міську об’єднану територіальну громаду. Гадяцька ОТГ займає площу в 7,248 тис. га та налічує 24 тисячі 622 мешканці. Всього в об’єднаній громаді - 11 населених пунктів, що входили до складу міської та сільської рад.
Наразі у Гадячі працює чотири міські загальноосвітні навчальні заклади: два з них носять імена відомих історичних особистостей М.Драгоманова та І.Виговського, ліцей ім. О.Пчілки, ліцей ім. Л.Українки, Гадяцький обласний науковий ліцей-інтернат II—III ступенів імені Є.Кочергіна Полтавської обласної ради та 6 закладів дошкільної освіти. Ще садок та школа є в Біленченківському старостинському окрузі. У Гадячі працюють Будинок дитячої та юнацької творчості, дитяча спортивна та музична школи.
В Гадяцькій міській об’єднаній територіальній громаді реалізацію державної політики у сфері культури забезпечують 2 клубні установи, 2 бібліотечні заклади на території Біленченківського старостинського округу та Гадяцький історико-краєзнавчий музей міської ради. На території міста діють Гадяцька центральна бібліотека ім. Лесі Українки, Гадяцька бібліотека для дітей.
На території Гадяцької міської ОТГ діють комунальна установа Гадяцький інклюзивно-ресурсний центр, Гадяцький міський методичний кабінет, які обслуговують жителів як своєї громади, так і жителів Гадяцького району: Сергіївської, Петрівсько-Роменської, Краснолуцької об'єднаних територіальних громад.
Гадяцький фаховий коледж культури і мистецтв ім. І.П. Котляревського в м. Гадячі - це єдиний в області навчальний заклад, що готує спеціалістів для сфери культури та мистецтва.
У різні роки зі стін коледжу вийшли випускники, які стали гордістю Полтавщини і всієї України: заслужені артисти України Віталій Скакун, Валерій Соколик, Тетяна Садохіна; Заслужений діяч мистецтв Олексій Юзефович; заслужені працівники культури України: Микола Бєсєда, Анатолій Жданов, Яків Орлов, Олександр Житинський, Іван Гаврись, Іван Носенко, Михайло Троцак, Андрій Демент, Володимир Тулаєв, Василь Пилипенко; письменники Микола Возіянов та Наталя Баклай.
Професійно-технічну освіту надає державний навчальний заклад «Гадяцьке вище професійне аграрне училище», де для підготовки з кожної професії є необхідні кабінети, лабораторії, майстерні, приміщення для технічного обслуговування, обладнані навчальні майданчики.
З 1963 року в місті також знаходилася Українська дослідна станція. З 1990 року станція стала філіалом інституту бджільництва м. Києва ім. П.І.Прокоповича. На сьогодні в Гадячі працює єдиний в Україні відділ Національного наукового центру Інституту бджільництва по селекції українських степових бджіл. Вчені філії беруть активну участь у проведенні міжнародних, державних та обласних наукових форумів. Заклад має власний музей розвитку науки по бджільництву.
Гадяцька однорічна сільськогосподарська школа - один з провідних навчальних закладів України, в якому готують спеціалістів з бджільництва. Її було організовано в 1932 році як районну колгоспну школу для підготовки фахівців масової кваліфікації сільськогосподарського виробництва.
Провідною галуззю промислового комплексу міста є харчова та переробка сільськогосподарської продукції, питома вага якої у загальному обсязі становить 95,4%.
Завдяки мальовничим краєвидам з тінистими сосновими борами, розмаїтими березовими гаями, блакитнооким красенем Пслом, Гадяч по праву вважається окрасою Полтавської області. Це місце, куди із задоволенням приїжджають відпочивати жителі не тільки сусідніх міст, а й сусідніх країн, насолоджуючись первозданною красою місцевої природи, затишком міських вулиць і загальною атмосферою дружелюбності та гостинності.
Місто Гадяч - центр паломництва туристів єврейського походження з різних країн світу (Ізраїлю, США, Канади, Польщі, Прибалтики), оскільки тут у 1813 році було поховано засновника хасидизму (релігійної течії) Шнеура Залмана із Ляда (Алтер Ребе) 1745-1813 рр.
В місті розбудовується туристична інфраструктура.
Місто постійно оновлюється і розквітає прямо на очах. Завітайте до «найукраїнішої України», як писала наша землячка Леся Українка, не пошкодуєте!